نحوه ساخت كابين دوش

نحوه ساخت كابين دوش

چقدر فضا داريد؟ اندازه كابين دوش مناسب براي شما به ميزان زيادي به اندازه سرويس بهداشتي و فضاي حمام شما بستگي دارد. ابتدا بايد به طور دقيق فضاي زميني موجود و هم‌چنين ارتفاع فضا را اندازه‌گيري و جاي قرارگيري در و پنجره را مشخص كنيد. پلان زميني ساده‌اي را ترسيم كنيد و در آن اندازه و جاي قرارگيري در و پنجره و ديگر تجهيزات موجود را مشخص كنيد و اين پلان را همراه خود براي خريد كابين ببريد. 

 

ساختن کابین دوش

پس از اندازه‌گيري و ارزيابي فضاي موجود و مناسب براي كابين دوش و حمام بايد تعيين كنيد چه شكل و ساختاري براي فضايي كه در اختيار داريد مناسب است و با سليقه و خواسته شما جور در مي‌آيد. زماني كه به اندازه و شكل كابين حمام مناسب فكر مي‌كنيد بايد در نظر داشته باشيد كه اندازه و مدلي را براي كابين دوش خود انتخاب كنيد كه در سرويس بهداشتي فضاي كافي براي تجهيزات و عناصر ديگر باقي بماند و حركت در فضا دشوار نشود. جاي قرارگيري كابين دوش نيز بسيار مهم است و بايد در مورد آن تصميم‌گيري كنيد. اگر قرار است كابين حمام جديد خود را درست جايي قرار دهيد كه دوش قديمي در آن جا قرار داشته است كار ساده‌تر مي‌شود زيرا نياز به لوله‌كشي نداريد و جاي شير آب سرد و گرم مشخص و آماده است. نكته مهم ديگر هنگام انتخاب كابين دوش اين است كه حتما از نام تجاري معتبر كه مرغوبيت و كيفيت توليدات و طرح‌هاي آن شناخته شده است انتخاب كنيد. هيچ چيز نااميدكننده‌تر از اين نيست كه پس از يك دوره كوتاه استفاده از حمام نشانه‌هايي از فرسودگي و خرابي در قسمت‌هاي مختلف كابين و اختلال در سيستم‌هاي موجود در آن ديده شود. بنابراين براي پيش‌گيري از اين اتفاق و براي اينكه بتوانيد سال‌هاي متمادي از حمام خود استفاده كنيد و لذت ببريد از همان ابتدا به فكر انتخاب يك گزينه باكيفيت باشيد و تا جايي كه مقدور است از بودجه كم نگذاريد. هنگام خريد كابين دوش حتما در مورد نحوه تحويل و نصب آن توسط شركت سازنده و هم‌چنين ضمانت‌نامه پس از فروش پرس و جو كنيد. كابين دوش خود را پس از تحويل و نصب به خوبي بررسي كنيد تا از سلامت بدنه و هم‌چنين كاركرد سيستم‌هاي مختلف مطمئن شويد و اگر مشكلي ديديد همانجا با فردي كه براي تحويل دادن كابين آمده بازگو كنيد و خواستار رفع آن شويد.

انواع كابين دوش

اتاقك‌هاي ساده: اتاقك‌هاي حمام ساده مستطيل يا مربع شكل هنوز هم از بهترين انواع كابين‌هاي حمام هستند. اين اتاقك‌ها تنها داراي دوش هستند و امكانات ديگري ندارند. از اين‌رو براي استفاده بهينه از فضا بهتر است به جاي اين اتاقك‌هاي ساده، گزينه‌هاي جديدتر و پيشرفته‌تر را انتخاب كنيد تا با اشغال همان فضا امكانات بيشتري در اختيارتان قرار گيرد.

كابين‌هاي پيشرفته: كابين‌هاي دوش پيشرفته و مجهز كه امروزه در مدل‌هاي متنوع با طراحي‌هاي بسيار شكيل و جذاب در بازار موجود هستند مي‌توانند عنصري شگفتي‌آفرين در سرويس بهداشتي شما محسوب شوند. اين نوع كابين‌ها از لحاظ ساختاري نيز داراي انواع مختلف هستند. از اين‌رو مي‌توان براي هر فضايي با هر ساختار و مقياسي گزينه‌اي مناسب را از ميان اين نوع كابين‌ها پيدا كرد. اين كابين‌ها در عين حال كه فضاي چندان زيادي را نسبت به كابين‌هاي ساده حمام اشغال نمي‌كنند، مجهز به سيستم‌هاي جكوزي، جت‌هاي مختلف ماساژ، سونا و… هستند و با داشتن يكي از آن‌ها در حمام خود مي‌توانيد تجربه حمامي لذت‌بخش و مفرح را داشته باشيد

كابين دست‌ساز: با نصب يك در يا يك پانل مناسب مقابل قسمتي فرو رفته از فضا مي‌توانيد يك كابينت حمام كامل به وجود آوريد. طوري كه گرما و بخار و هم‌چنين آب از آن فضا خارج نشود و به بيرون نفوذ نكند. به اين صورت دو سمت كابين با ديوار پوشانده شده است.

کابین دوش

انواع درهاي مناسب براي کابین دوش

درهاي كشويي: اين نوع درها بسيار مناسب و كاربردي هستند و فضاي حمام را اشغال نمي‌كنند.

درهاي محوري يا لولايي: اين درها در دو نوع راست بازشو و چپ بازشو موجود هستند و براي استفاده از اين نوع در بايد اطمينان حاصل كنيد كه فضا به ميزان كافي در اختيار داريد، زيرا مقداري فضا هنگام باز شدن اين درها اشغال مي‌شود.

درهاي تاشو: اين نوع در نيز براي حمام‌هايي كه فضاي كافي براي باز شدن درهاي محوري در آن وجود ندارد بسيار مناسب هستند.

شيشه هاي كابين دوش

شيشه: معمولا براي پانل‌ها و در كابينت‌هاي حمام از شيشه‌هاي سخت و ايمن استفاده مي‌شود كه نشكن هستند. درها و پانل‌هاي شيشه‌اي خود نيز به دو نوع شفاف و مشجر تقسيم مي‌شوند كه انواع مشجر آن‌ها داراي طرح‌هاي بسيار چشم‌گير و زيبايي هستند كه سبب مي‌شوند فضاي داخل حمام از بيرون قابل رويت نباشد. براي قاب اين كابين‌ها نيز از مواد نقره‌اي رنگ و شبيه كروم استفاده مي‌شود، البته برخي از كابين‌هاي حمام مدرن و شيك بدون قاب هستند.

ضخامت شيشه: شيشه كابين دوش براي ايمني بيشتر حداقل بايد 5 تا 6 ميلي‌متر ضخامت داشته باشد. اين ضخامت هرچه بيشتر باشد بهتر است.

حفاظت از لبه شيشه: شيشه‌هايي كه لبه آن‌ها توسط قاب حفاظت نشده است خيلي زودتر مي‌شكند و در معرض آسيب است بنابراين از شيشه‌هايي استفاده كنيد كه داراي قاب آلومينيومي است تا از ايمني و عمر بيشتري برخوردار باشد.

فرم هاي آلومينيومي

قاب‌هاي آلومينيمي: قاب برخي از كابين‌هاي دوش به ظاهر آلومينيوم هستند اما در واقع چنين نيست و جنس آن‌ها پلاستيك فشرده است. اين نوع قاب‌ها نه تنها از لحاظ جلوه و قيمت ارزان هستند بلكه نمي‌توانند مانند قاب‌ آلومينيومي واقعي از شيشه محافظت كنند. بايد به ضخامت قاب‌هاي آلومينيومي نيز توجه ويژه‌اي داشته باشيد. مسلما قدرت و جنبه حمايتي كه يك قاب آلومينيومي با ضخامت 1.2 يا 1.6 ميلي‌متري دارد خيلي بيشتر از قابي با ضخامت 0.5 ميلي‌متري است. كيفيت آلومينيوم استفاده شده در كابين‌هاي حمام مختلف با هم تفاوت دارد. برخي از شركت‌ها براي كاهش هزينه‌ها و قيمت محصول از آلومينيوم‌هاي بازيافت شده يا كامپوزيت‌هاي آلومينيوم استفاده مي‌كنند كه مسلما اين نوع آلومينيوم‌ها در برابر صدمه مستعدتر هستند.

زیر دوشی کابین دوش

زير دوشي هاي كابين دوش

سيني‌هاي فضاي دوش: اين سيني‌ها معمولا از سنگ‌هاي يك تكه يا اكريليك‌هاي سنگين ساخته مي‌شوند. وجود اين سيني‌ها درست زير دوش اين موضوع را تضمين مي‌كند كه آب از محوطه مخصوص دوش خارج نشود و هم‌چنين آب‌بندي و مكش آب به خوبي صورت گيرد. اين سيني‌ها از اشكال و اندازه‌هاي متنوعي برخوردارند. بهتر است سيني با عمق بيشتر را براي كابين حمام خود استفاده كنيد. هم‌چنين براي ارتقاي ايمني توجه داشته باشيد كه سطح آن لغزنده نباشد. نصب سيني دوش بسيار حساس است و بايد طوري نصب شود كه زماني كه تحت فشار قرار مي‌گيرد دچار نشتي نشود، از اين رو براي نصب آن حتما از يك متخصص كمك بگيريد. هدف اصلي از استفاده سيني دوش صرفه‌جويي در مصرف آب و جلوگيري از به هدر رفتن آب است و اگر تمايل نداريد مي‌توانيد سيني دوش نداشته باشيد.

سيني‌هاي اكريليك: سيني‌هاي دوش اكريليك در انواع و كيفيت‌هاي مختلف در بازار موجود هستند. سيني‌هاي اكريليكي كه خلوص بيشتري دارند از كيفيت بالاتري برخوردارند. سيني‌هاي اكريليكي كه رنگ سفيد خيلي روشن و برلياني دارند معمولا از كيفيت خوبي برخوردار نيستند و سيني اكريليك با كيفيت معمولا رنگ سفيد كدرتري دارد. به دليل همين تنوع در سيني‌هاي اكريليك قيمت اين نوع سيني‌ها متنوع است و سيني‌هاي اكريليك مرغوب‌تر از قيمت بالاتري برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *